Висока продуктивність землеробства можлива лише при комплексному контролі за станом ґрунтів та недопущенні їх деградації. Виконання цього завдання забезпечується постійним проведенням наукових досліджень з агрохімічного обстеження сільськогосподарських угідь, основою якого є контроль за станом ґрунтового покриву та розроблення пропозицій по ефективному, екологічно безпечному застосуванню агрохімічних заходів.
Агрохімічне обстеження проводиться в Україні понад 55 років, з періодичністю один раз на п’ять років. Проведено одинадцять повних турів таких обстежень і робота продовжується.
Зазначені наукові дослідження виконує державна установа «Інститут охорони ґрунтів України» та її філії у всіх регіонах України відповідно до законів України «Про охорону земель», «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про основні засади державної аграрної політики на період до 2015 року».
Наукові дослідження здійснюються в 23 атестованих лабораторіях, з яких 5 акредитовані відповідно до міжнародних вимог (ІSО), а 6 – включено до Глобальної мережі ґрунтових лабораторій (ГЛОСОЛАН) в Україні.
Матеріали агрохімічного обстеження сільськогосподарських угідь слугують основою для складання та надання товаровиробникам агрохімічних паспортів на кожне обстежене поле (земельну ділянку). За вказаний період землекористувачам і землевласникам видано 136,9 тис. шт. агрохімічних паспортів з рекомендаціями щодо підвищення ефективності використання та збереження ґрунтового покрову.