2024 рік

Нарада з питань розвитку садівництва та ягідництва в Івано-Франківській області

18 липня 2024 року в Івано-Франківській облдержадміністрації відбулася нарада з питань розвитку садівництва та ягідництва в Івано-Франківській області. на якій були присутні фахівці Івано-Франківського регіонального центру ДУ «Інститут охорони ґрунтів України»

Головне питання заходу – садівництво як інноваційна галузь сільськогосподарського виробництва.

З вступним словом виступила Алла Хамчич – директор департаменту агропромислового розвитку Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

На нараді були присутні керівники фермерських господарств, аграрних підприємств, наукових установ області, сільські голови, представники обласної та райдержадміністрацій.

Цікавими та змістовними були виступи голови асоціації «УКРСАДПРОМ» Олександра Матвійця, голови фермерського господарства «Агроекотехнології» Наталії Романенко, голови фермерського господарства «ТТВ» Тараса Воноградника. В ході діалогу завідувач лабораторії Руслан Налужний ознайомив присутніх з дослідженнями, які надає наша установа.

photo 3
З НАГОДИ ДНЯ КОНСТИТУЦІЇ У МІНІСТЕРСТВІ АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ ТА ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ

З нагоди дня Конституції у Міністерстві аграрної політики та продовольства України відбувся урочистий захід на якому були нагороджені, виконуючим обов'язки Міністра Тарасом Висоцьким, ряд працівників ДУ «Інституту охорони ґрунтів України»,а саме Олену Грищенко – ученого секретаря ДУ «Інституту охорони ґрунтів України», Ніну Міфтахову в . о. заступника завідувача відділу дослідження ефективності грунтоохоронних заходів ДУ «Інституту охорони ґрунтів України» , Ліля Молдаван Заступник завідувача лабораторії екологічної безпеки земель, якості продукції та довкілля ДУ «Інституту охорони ґрунтів України», а також директор Північно-західного міжрегіонального центру ДУ «Інституту охорони ґрунтів України» Андрій Бортнік, почесною відзнакою за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків.

photo 3 photo 3
Вітаю Вас зі святом — Днем Конституції!

Шановні колеги!

У цей нелегкий для нашої країни час кожен із нас вірить, що рідна Україна залишиться незалежною. Нехай на наших жовтих пшеничних ланах визріває урожай радості, а блакитне небо ніколи не сховають ні дим, ні хмари смутку.

Зичу Вам міцного здоров'я, сили духу, впевненості у безхмарному й мирному майбутньому нашої країни. Щиро бажаю кожному з Вас успіху й щастя у вільній, правовій і могутній українській державі!

Слава Україні! Слава ЗСУ!

З повагою та вірою в перемогу

Jica

В. о. генерального директора Роман Паламарчук

Робоча зустріч з представниками компанії JICA

19 червня 2024 року у ДУ «Держґрунтохорона» за сприяння Мінагрополітики відбулася робоча зустріч із представниками компанії JICA в рамках реалізації проєкту японської грантової допомоги «Програма екстреного відновлення», у якій взяли участь: від компанії JICA — Генеральний директор Департаменту економічного розвитку Такао ШІМОКАВА, старший заступник директора групи 2 сільського господарства та сільського розвитку Департаменту економічного розвитку Хаджіме ЯМАЗАКІ, координатор програм офісу JICA в Україні Олена Ткач; Мінагрополітики — директор Департаменту аграрного розвитку Ігор Віштак, головний спеціаліст Департаменту аграрного розвитку Богдан Хмара та головний спеціаліст відділу координації міжнародної технічної допомоги Управління міжнародної співпраці та євроінтеграції Яна Зубко; ДУ «Держґрунтохорона» — в. о. генерального директора Роман Паламарчук, заступник генерального директора з організаційної діяльності Петро Латишев, учений секретар Олена Грищенко, а також завідувач відділу науково-методичного та науково-технічного забезпечення аналітичних досліджень Ярослава Жукова.

Jica
Jica

Роман Паламарчук ознайомив представників компанії JICA із специфікою діяльності установи, проінформував про отримане в рамках грантової допомоги лабораторне обладнання та проведення підготовчих робіт для його встановлення та запуску, наголосив на важливості вивчення еколого-агрохімічного стану земель сільськогосподарського призначення, особливо територій, які зазнали воєнного впливу. На зустрічі також обговорено питання про очікувані результати від реалізації проєкту та подальшу співпрацю.

Мінагрополітики під головуванням в. о. Міністра Тараса Висоцького

17 червня 2024 року в. о. директора ДУ «Держґрунтохорона» Роман Паламарчук взяв участь у нараді Мінагрополітики під головуванням в. о. Міністра Тараса Висоцького з питань актуальності переліку особливо цінних земель, визначених статтею 150 Земельного кодексу України.

Також на нараді обговорювалися питання про вдосконалення законодавства в сфері земельних відносин.
Серед присутніх були як і представники Мінагрополітики, так і Кабінету Міністрів України, Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики, Держгеокадастру.

Jica
31 травня 2024 року в.о. директора ДУ «Держґрунтохорона» Роман Паламарчук взяв участь у IІI Міжнародній конференції «Добрива України».

Експерти у галузі мінеральних добрив України зауважили, що у 2023 році ринок добрив був досить складним і, порівнюючи з 2022 роком, не поліпшився, проте деякі негативні фактори вдалося подолати.

Зокрема, відновлено або створено нові ланцюжки поставки міндобрив до України. Окремі види добрив почали імпортувати з нових для нас країн-постачальників. Вітчизняні підприємства-виробники азотних добрив змогли стабільно функціонувати, а «Сумихімпром» навіть відновив виробництво складних добрив. Ці чинники дозволили збільшити обсяги споживання міндобрив сільськогосподарськими товаровиробниками у першій половині 2023 року порівняно з аналогічним періодом 2022 року.

Jica
Jica

Серед негативного для сільгоспвиробників та постачальників добрив було істотне скорочення відвантаження зерна через Дунайські порти та порти Одеси. Також негативні наслідки мала заборона імпорту збіжжя у сусідні європейські країни і труднощі з транзитом через них. Як наслідок, через брак коштів, аграрії зменшили обсяг планових закупівель добрив для осіннього сезону внесення у 2023 році та навіть для весняного сезону 2024 року, що призвело до істотного скорочення використання добрив у 2024 році.

Проте попри збройну агресію російської федерації та інші негативні чинники галузь продовжує функціонувати, видозмінюватися та підлаштовуватися під нові обставини.

Нагородження Зосімова Володимира Дмитровича трудовою відзнакою «Знаком пошани»

За багаторічну сумлінну працю, високу професійну майстерність, вагомий особистий у реалізацію державної політики в сфері охорони грунтів та з нагоди 70 - річчя від Дня народження було нагороджено Зосімова Володимира Дмитровича трудовою відзнакою «Знаком пошани».

Jica
photo 3 photo 3
Погоджувальна нарада у Держгеокадастрі

28 травня 2024 року керівництво ДУ «Держґрунтохорона» взяло участь у нараді Держгеокадастру з узгодження проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення моніторингу земель».

Учасниками наради також були представники Мінагрополітики, Міндовкілля, Мінюсту, ДСНС, Держекоінспекції, ДАЗВ, Держлісагентства, Держрибагентства, ДКА та інших заінтересованих організацій.

Після обговорення цей проєкт постанови було погоджено.

Погоджувальна нарада у Держгеокадастрі
«Від (де)окупації до відкритого демократичного врядування»

Представник Луганського регіонального центру ДУ «Держгрунтохорона» приняв участь в конференції “Від (де)окупації до відкритого демократичного врядування”, яка відбулася 28 травня 2024 року, в місті Києві.

Захід був організовано в межах Глобального Тижня Відкритого Уряду у партнерстві із Конгресом місцевих та регіональних влад при Президентові України та Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Мета Конференції: обговорити виклики та шляхи розв’язання проблем в організації та функціонуванні системи публічного управління на деокупованих територіях з особливим фокусом на перспективах перехідної публічної адміністрації в Донецькій і Луганській областях.

Jica
Jica

У конференції прийняли участь народні депутати України, представники органів державної влади центрального рівня, дипломатичних установ країн-партнерів, проєктів міжнародної технічної допомоги, посадовці військових адміністрацій та органів місцевого самоврядування, представники асоціацій ОМС, а також науковці, експерти, громадські діячі, журналісти та інші зацікавлені особи.

Конференція проводилася в рамках реалізації проєкту «Формування концептуальних і правових засад інституційного відновлення Донбасу», який виконується ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» у партнерстві з ГО «Центр політико-правових реформ», ГО «Громадська ініціатива Луганщини» та ГО «Асоціація «Відродження та Розвиток», за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Засідання Донецької обласної комісії з питань екологічної безпеки

17 травня 2024 року директор Донецького регіонального центру державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» (раніше Донецька філія державної установи «Інститут охорони ґрунтів України») Володимир Фесенко взяв участь у засіданні обласної комісії з питань екологічної безпеки.

Серед питань порядку денного обговорювалося і питання про відповідність земельних ділянок, запропонованих Торецькою міською військовою адміністрацією та Великоновосілківською селищною військовою адміністрацією, вимогам законодавства для розміщення місць тимчасового зберігання відходів від руйнувань, зумовлених бойовими діями, терористичними актами, диверсіями або проведенням робіт з ліквідації їх наслідків.

Jica
Перейменування філій державної установи «Інститут охорони ґрунтів України»

Попри військові дії та близькість до зони розмежування ХАРКІВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР ДЕРЖАВНОЇ УСТАНОВИ «ІНСТИТУТ ОХОРОНИ ҐРУНТІВ УКРАЇНИ» (раніше Харківська філія державної установи «Інститут охорони ґрунтів України») працює в штатному режимі та виконує поставлені державою завдання.

Центр виконує роботи з моніторингу та агрохімічної паспортизації земель сільськогосподарського призначення, розробляє проєктно-кошторисну документацію для проведення хімічної меліорації ґрунтів, радіологічні та токсикологічні дослідження, визначення якісних показників мінеральних та органічних добрив, меліорантів тощо. За результатами ґрунтової діагностики фахівці центру здійснюють визначення оптимальних норм мінеральних добрив під запланований врожай, що дозволяє раціонально використовувати добрива.

Для проведення агрохімічних досліджень, отримання кваліфікованих рекомендацій, консультацій та наукового супроводу вирощування сільськогосподарських рослин звертайтеся за адресою:

photo 3 photo 3
Перейменування філій державної установи «Інститут охорони ґрунтів України»

Відповідно до затвердженої Міністерством аграрної політики та продовольства України організаційної структури державної установи «Інститут охорони ґрунтів України», яку введено в дію 01 травня 2024 року, змінено назви філій установи (наказ ДУ «Держґрунтохорона» від 06.03.2024 № 14).

ДУ «Держґрунтохорона» запрошує до участі у Міжнародній науково-практичній конференції

Шановні колеги! 25 липня 2024 року відбудеться Міжнародна науково-практична конференція «Моніторинг ґрунтів. Реалії, виклики, перспективи», присвячена 60-річчю з дня заснування установи.

Місце проведення конференції: ZOOM

Для участі у конференції необхідно до 5 липня 2024 року зареєструватися, надіславши на адресу оргкомітету заявку (зразок додається | скачати).

Матеріали конференції будуть опубліковані у спеціальному випуску збірника наукових праць «Охорона ґрунтів» на сайті державної установи «Інститут охорони ґрунтів України».

ТЕМАТИКА І НАПРЯМИ КОНФЕРЕНЦІЇ:

 • 1. Моніторинг ґрунтів:

  стан ґрунтів, динаміка якісних показників ґрунту; аналізування і обробка даних; прогнози і моделювання; методологія; інновації; геоінформаційні технології у сільському господарстві; вітчизняний та світовий досвід.

 • 2. Боротьба з деградацією та опустелюванням ґрунтів:

  екологічні виклики сільському господарству; вплив змін клімату; вплив сільськогосподарської діяльності на накопичення нітратів, заходи щодо збереження, відтворення, охорони родючості ґрунтів; удосконалення законодавчої бази; вітчизняний та світовий досвід; якість та безпечність сільськогосподарської продукції, сировини, агрохімікатів; альтернативні види добрив.

 • 3. Вплив бойових дій на ґрунтовий покрив України:

  Еколого-агрохімічні наслідки бойових дій на сільськогосподарські угіддя та заходи щодо зменшення їх негативного впливу; вітчизняний та світовий досвід.

Мова конференції — українська, англійська.

Контактна особа:

Романова Світлана Адольфівна

Телефон: (044) 356-53-21

E-mail: romanowa@iogu.gov.ua

Тези надсилати на електронну адресу Алексеєнко Марина Володимирівна : gv_pomichnuk@iogu.gov.ua

Презентація можливостей розвитку багаторічних культур в Україні

25 квітня 2024 року керівництво ДУ «Держґрунтохорона» та Хмельницька філія прийняла участь у Презентації можливостей розвитку багаторічних культур в Україні.

Було представлено 3 виступи:

 • 1. Системи вирощування багаторічних зернових культур (зосередження на Кернзі), доповідач Річард Річард Уорнер, Старший аналітик інституту землі, США;
 • 2. Кернза в Україна: сьогодення, потреби та перспективи, доповідач Юрій Дмитрук, професор, д.б.н., Подільський державний університет, науковий менеджер кластеру AFES;
 • 3. Селекція та вирощування Кернзи в Україні, доповідач Василь Бугайов, канд. с .г. наук, завідувач відділу селекції кормових культур Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААН.
Jica

Також директор філії Собко В.І. разом з деканом факультету агротехнологій і природокористування Лапчинським В.В. та зав.кафедрою землеробства, ґрунтознавства і захисту рослин Вахняком В.С. провели огляд польових дослідних ділянок осінніх та ярих посівів культури Кернзи.

Нарада з питань співробітництва JICA

Представники державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» 25 квітня 2024 року взяли участь у робочій онлайн-зустрічі з представниками Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA), Міністерства аграрної політики та продовольства України, Державного агенства водних ресурсів України та Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, де представлено Початковий звіт «Збір інформації та дослідження щодо відновлення сільськогосподарської виробничої бази в Україні», основними складовими якого є:

Jica
 • — короткий опис дослідження;
 • — загальний графік виконання;
 • — члени дослідницької групи;
 • — план заходів дослідження;
 • — подальші кроки та теми.
Нове обладнання

10 квітня 2024 року ДУ «Держґрунтохорона» у рамках грантової допомоги від Уряду Японії та Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) отримали сучасне обладнання, яке дозволить збільшити кількість площ обстежених земель, провести додаткові дослідження ґрунтів, особливо тих, що зазнали шкоди від антропогенних чинників, зокрема впливу бойових дій, і оновити дані фонових значень елементів, розширити спектр досліджень у галузі ґрунтознавства. Ці заходи дозволять реалізувати завдання Уряду України щодо дослідження ґрунтів та охорони їх родючості шляхом здійснення державного моніторингу і агрохімічного обстеження земель сільськогосподарського призначення.

Наявність такого обладнання сприятиме авторитету українських установ на світовому ринку, відкриє можливості гідно брати участь у міжнародних проєктах, захищати свій авторитет та інтереси своїх виробників.

15_02
photo 3 photo 3 photo 3
Онлайн-зустріч із представниками компанії JICA

11 квітня 2024 року за сприяння Мінагрополітики відбулася робоча онлайн-зустріч, у якій взяли участь представники Японського агентства міжнародного співробітництва (JICA) та науково-дослідні інституції України.

На зустрічі обговорили питання надання новітнього обладнання у рамках Грантової програми допомоги від Уряду Японії та ефективності його використання.

Роман Паламарчук подякував Японському уряду і представникам компанії JICA за співпрацю та надане обладнання. Зазначив, що отримана допомога є досить своєчасною, оскільки на часі вивчення стану земель сільськогосподарського призначення, які зазнали впливу бойових дій через військову агресію російської федерації. Обладнання дозволить збільшити кількість площ обстежених земель, провести додаткові дослідження ґрунтів та розширити спектр досліджень.

photo 3 photo 3
Засідання Міжвідомчої наукової ради НАН України та НААН

В. о. генерального директора Роман Паламарчук взяв участь у засіданні Міжвідомчої наукової ради НАН України та НААН з проблем агропромислового комплексу, на якому розглянуто питання «Відновлення ґрунтів, що постраждали внаслідок воєнних дій», яке відбулося 28 березня ц. р. під головуванням віцепрезидента НАН України, академіка НАН України, доктора хімічних наук, професора В’ячеслава Кошечка. Основними питаннями, які обговорювалися на засіданні були:

 • — стан та особливості ґрунтових ресурсів України на довоєнному етапі;
 • — напрями впливу бойових дій на ґрунти, удосконалену систему класифікації та оцінювання ступеня мілітарної деградації ґрунтів, спричиненої бойовими діями;
 • — пропозиції щодо заходів для гармонізації нормативної бази у сфері відбирання проб ґрунтів із чинними міжнародними стандартами; методологічні підходи до польового обстеження ґрунтового покриву, зруйнованого під час збройної агресії рф;
 • — оцінювання шкоди та збитків, завданих ґрунтовим ресурсам; концептуальні підходи до відновлення ґрунтів, що постраждали внаслідок воєнних дій.
22022024
15_02(1)

За результатами засідання Міжвідомчої наукової ради НАН України і НААН з проблем агропромислового комплексу ухвалено постанову, у якій визначено основні напрями дій щодо відновлення ґрунтів, які зазнали впливу воєнних дій.

Oнлайн конференція «Доступні технології покращення ґрунту»

Заступник генерального директора з наукової діяльності Світлана Романова 25 березня 2024 року взяла участь в онлайн конференції «Доступні технології покращення ґрунту» за участю українських та іноземних експертів у галузі здоров’я ґрунту та агро-практиків, що мають безцінний досвід у ґрунтознавстві та готові ділитися власним успішним досвідом, рекордними врожаями і ресурсоощадними практиками.

Під час конференції висвітлено такі питання:

 • Tехнології біологізації ґрунту;
 • Yкраїнські та закордонні підходи до землеробства, ефективність яких доведена практикою;
 • Практика зменшення витрат на мінеральні добрива.
22022024
Засідання Науково-методичного центру «Землеробство»

26 березня 2024 року заступник генерального директора з наукової діяльності Світлана Романова взяла участь у засіданні Координаційно-методичної ради Науково-методичного центру «Землеробство».

22022024

На засіданні заслухали наукові доповіді на теми: «Особливості наукових досліджень сучасного стану системи землеробства в умовах зміни клімату» (доповідач — В. М. Булгаков, доктор технічних наук, професор, академік НААН, головний науковий співробітник відділу обробітку ґрунту і контролювання сегетальної рослинності ННЦ «ІЗ НААН») і «Теоретичні та практичні аспекти відновлення ґрунтових ресурсів з урахуванням посилення деградаційних процесів в умовах зміни клімату» (доповідач — І. М. Кондратюк, кандидат с.-г. наук, завідувач відділу агроґрунтознавства і ґрунтової мікробіології ННЦ «ІЗ НААН»). Учасники зауважили, що висвітлена доповідачами інформація розкриває найактуальніші питання ПНД НААН 2 «Системи землеробства і землекористування».

Учасники засідання заслухали представників установ-співвиконавців з інформацією про технічні завдання, робочі програми та календарні плани з виконання фундаментальних, прикладних і короткотермінових прикладних досліджень за завданнями ПНД НААН 2 «Системи землеробства і землекористування» і ПНД НААН 15 «Системи виробництва зерна» (підпрограма 3 «Агробіологічні системи вирощування зернових культур у Лісостепу та Поліссі») у 2024 році. Доповіді учасників супроводжувалися презентаціями досліджень з докладним висвітленням мети, актуальності досліджень, кадрового потенціалу, схем дослідів, методик і методів, які будуть використані під час проведення досліджень, очікуваної науково-технічної продукції. Члени Координаційно-методичної ради отримали ґрунтовні відповіді виконавців науково-дослідних робіт на свої запитання, зробили зауваження доповідачам. За результатами розгляду затверджено технічні завдання, робочі програми та календарні плани досліджень. Окремим виконавцям ПНД надано методичну допомогу щодо проведення досліджень.

«Програма екстреного відновлення»

27 березня 2024 року у ДУ «Держґрунтохорона» за сприяння Мінагрополітики відбулася робоча зустріч із представниками компанії JICA в рамках реалізації проєкту японської грантової допомоги «Програма екстреного відновлення», у якій взяли участь:

 • Mr. Hitoshi Fujiie — заступник Генерального директора компанії JICA, відділ економічного розвитку;
 • Mr. Yoji Matsui - директор відділу економічного розвитку;
 • Ігор Віштак - директор Департаменту аграрного розвитку Мінагрополітики;
 • Богдан Хмара - головний спеціаліст Департаменту аграрного розвитку;
 • Яна Бурдук - головний спеціаліст Департаменту міжнародної співпраці;
 • Роман Паламарчук - в. о. генерального директора ДУ «Держґрунтохорона»;
22022024

Роман Паламарчук ознайомив представників компанії JICA із специфікою діяльності установи та наголосив на необхідності вивчення еколого-агрохімічного стану земель сільськогосподарського призначення, особливо територій, які зазнали воєнного впливу, а також обговорили важливі питання щодо очікуваних результатів від реалізації проєкту та накреслили шляхи подальшої співпраці.

photo 3 photo 3

Засідання секції розвитку аграрного виробництва у галузі рослинництва Науково-експертної ради Мінагрополітики

15 лютого відбулося засідання Секції розвитку аграрного виробництва у галузі рослинництва Науково-експертної ради Мінагрополітики під головуванням директора Департаменту аграрного розвитку Ігора Віштака за участю в. о. генерального директора ДУ «Держґрунтохорона» Романа Паламарчука.

Серед питань порядку денного розглянуто проєкт Тематичного плану науково-дослідних робіт ДУ «Держґрунтохорона» на 2024 рік, який містить три напрями.

15_02
15_02(1)

За першим напрямом «Прикладні наукові дослідження з обстеження сільськогосподарських угідь» досліджуватиметься якісний стан ґрунтів України з метою здійснення державного контролю за їх станом; здійснюватиметься ведення інформаційного банку даних інституту та підготовка щорічної доповіді про стан ґрунтів на землях сільськогосподарських угідь. Впровадження результатів агрохімічної паспортизації земель сільгоспвиробниками забезпечить підвищення родючості ґрунтів та урожайності сільськогосподарських культур.

За другим напрямом досліджень «Моніторинг ґрунтів і рослин у мережі спостережень на моніторингових ділянках» здійснюватиметься комплекс досліджень з моніторингу ґрунтів земель сільськогосподарських угідь у мережі спостережень на моніторингових ділянках за агрофізичними, агрохімічними, фізико-хімічними, токсикологічними, радіологічними показниками та рослин за якісними показниками і вмістом у них радіонуклідів, важких металів, залишків пестицидів. Буде проведено комплексну оцінку впливу міграційних процесів у системі «ґрунт — рослина» на продуктивність і якість сільськогосподарської продукції.

15_02(2)
15_02(3)

У рамках третього напряму «Прикладні наукові дослідження з проведення досліджень ґрунтів, якості сільськогосподарської продукції, сировини та добрив» досліджується вплив антропогенного навантаження на компоненти навколишнього середовища і якість сільськогосподарської продукції, в тому числі і кормів; досліджується якість агрохімікатів; вивчається ефективність застосування ґрунтоохоронних заходів та проводяться роботи з землеустрою.

Робоча нарада з керівниками філій ДУ «Держґрунтохорона»

30.9

Під головуванням в. о. генерального директора Романа Паламарчука 24 січня відбулася нарада з керівниками філій ДУ «Держґрунтохорона» (платформа ZOOM), на якій обговорили питання оптимізації використання електроенергії філіями, оновлення структури ДУ «Держґрунтохорона».

Також обговорили підготовку проміжних наукових звітів філій про виконання проєктно-технологічних та науково-дослідних робіт у 2022 році. Завершуючи нараду, Роман Паламарчук побажав усім гарного та спокійного дня, закликав берегти себе, своїх рідних та оточуючих!

Працюємо стабільно і злагоджено.